Sık Sorulan Sorular

Aşağıda genel olarak ekibimizin amaç ve araçları hakkında merak edebileceğiniz sorular yanıtlanmıştır. Bunların dışında sizlerden gelebilecek ve şu anda aklımıza gelmemiş soruları da zaman içerisinde buraya ekleyeceğiz.

İstanbul Geceleri Ekibi Nedir, Kimdir?

Bizler, İstanbul Geceleri Ekibi olarak, canlı rol yapma oyunları organize etmek için çaba gösteren amatör ruhlu insanlarız. Hande Parmaksız, Hasan Uzunoğlu ve Bilgesu Merttürk olarak şimdilik İstanbul Geceleri Ekibini bizler oluşturmaktayız. Gerek tek seferlik, gerek uzun süreli, gerek canlı, gerek masa üstü, gerek çevrimiçi çok sayıda oyun oynamış ve oynatmışızdır. Hem fani dünyadaki mesleklerimiz ve bilgilerimizi, hem de hayal alemindeki deneyimlerimizi İstanbul Geceleri oyunumuza getirmeyi planlıyoruz.

Rol Yapma Oyunları nedir?

Katılımcıların hayali ve imgesel bir ortamda var olan karakterlerin rolüne büründüğü bir oyun türüdür. Katılımcılar Oyuncu olarak adlandırılır ve benimsedikleri rolleri çeşitli kurallar ya da edebi/hikayesel gereklilikler dahilinde canlandırırlar.

 Canlı Oyun nedir?

Katılımcıların karakterlerinin davranışlarını belirli güvenlik ve sağlık sınırları dahilinde fiziksel olarak canlandırdıkları bir rol yapma oyunu türüdür. Oyuncuların içinde bulundukları hayali ortam mümkün olduğu kadar gerçek dünyada yansıtılır ve karakterlerinin tepkilerinin bu duruma göre verilmesi beklenir.

 Vampire the Masquerade (VtM) nedir?

Mark Rein-Hagen’in yaratıcısı olduğu ve White-Wolf Publishing tarafından 1991 senesinde yayınlanan bir rol yapma oyunu ortamıdır. Günümüz dünyasında vampirlerin var olduğu ve perde arkasından, varlıklarını gizleyerek ölümlülerin dünyası üzerinde geniş etkileri olduğu varsayılır.

 Mind’s Eye Theatre (MET) nedir?

MET, White Wolf Publishing tarafından 1993 senesinde yayınlanmış olan bir canlı oyun sistemidir. Çeşitli el hareketleri, karakter kağıdı, değişik anlamlara sahip kıyafet ve renkler ile sayaç olarak kullanılan markalar yardımı ile oynanır.

 Oyuna katılmak için ne kadar deneyim gerekir?

Oyuncularımızdan herhangi bir deneyim beklememekteyiz. Bunun dışında özellikle verilmiş olan oyun görgüsü kurallarına istisnasız uyulması bizim tek isteğimiz olacaktır.

 Oyun Görgüsü nedir peki?

Çok basit. Öncelikle bu bir oyundur ve diğer oyunları ne kadar ciddiye alıyorsak o kadar ciddiye almamız gerekir. Oyunda olan oyunda kalır.

Bunun yanı sıra canlı oyunlar doğaları gereği fiziksel temasa diğer oyunlardan daha yatkındır. Fiziksel temas ise, sadece ve sadece karşımızdaki oyuncunun sözlü ve yazılı onayı dahilinde gerçekleşebilir. Özetle oyundaki bir karakteri öldürüyor olmanız, gerçek hayatta onun gırtlağını sıkabileceğiniz anlamına gelmediği gibi, mesela bir kurbanınızdan besleniyor olmanız “boynunu şakadan ısırdım yağğğ, ne kızıyon” cümlesini kurmanızı gerektirecek bir durumun oluşmasına yol açmamalıdır. Sadece şiddet değil, en basit bir el sıkışması ya da yanaktan öpmek bile, malumunuz rahatsız edici olabilir. Oyun esnasında sadece bu konu üzerinde gerçekten abartıldığı kadar hassasiyet gösterilecektir.

Son olarak oyun içinde kullanılacak çeşitli malzemeler, akıl ve mantık sınırları dahilinde zarar verici ve kanun dışı olmamalıdır. Bunlar mezarlıktan çalınıp kitaplığa kağıt ağırlığı olarak konulan kafatasları, mafya ablalardan alınmış, oyuna hava katacağına ve getireni “Sooo Hardcooore” göstereceğine inanılan uyuşturucu paketleri ya da dededen kalma paslı süvari kılıcı gibi nesnelerdir.

Katılım için gerekli şartlar nedir?

18 yaşınızı geçmiş olmanız ne yazık ki üzülerek belirttiğimiz bir zorunluluktur.

Terimler

Hemen her türlü oyun sistemi ve ortamında olduğu gibi VtM ve MET içinde de özellikle yeni başlayanlara yabancı gelecek bir çok terim mevcuttur. Aşağıda bunlar arasında bilinmesi en gerekli olanlar belirtilmiştir. Bunun dışındaki bilgiler yaratılan karakterin bilgi miktarına göre verilecektir.

Sürekli Oyuncu : İlk etapta altı haftalık periyodlarla gerçekleştirilecek 6 oturumdan en az 5 tanesine katılabilecek, asıl kahraman ya da elebaşı. Karakterleri sürekli gelişim gösterecektir ve oyuna katılımlarda her zaman öncelikleri olacaktır.

Geçici Oyuncu : Çeşitli nedenlerden dolayı sürekli olarak her oturuma gelemeyecek oyuncular (İş, zaman yetersizliği, finaller, senede bir oyun yeter, bir deneyeyim dedim ona göre karar vereceğim, başka şehirde oturuyorum, sizin oyun tarihinizde İstanbul’dayım katılayım dedim vs vs) her oturumun geçici oyuncularının seçimi esnasında daha önceki oturumlara katılmamış oyunculara öncelik verilecektir.

Oyun Yöneticisi : Oynanacak oyunun teknik ve edebi ihtiyaçlarını karşılamak için çaba gösteren kişiler. Özetle biz.

Vampir : Bu memlekette vampire vampir denir Hakim Bey. Gün ışığı, ateş ya da Battal Gazi ile karşılaşılmadığı halde sonsuza kadar yaşayabilen ve beslenmek alışkanlıkları kırmızı kan ile beslenmekten ibaret bir ırk. Ölümsüzlüklerini haklı nedenlerden lanet gibi görmektedirler.

Kâbili : Câinite; vampir türünün Kâbil’den ve kendisine Yukarıda Olan tarafından verilen lanetten geldiğine inanan vampirlerin genel olarak kendilerine verdikleri isim.

Soydaş : Vampir türünün genel olarak kendilerine verdikleri isim.

Kul : Ghoul; bir vampire onun ne ya da kim olduğundan haberdar bir şekilde hizmet eden köleler. Bu hizmetleri karşılığında kendilerine yaşlanmamak bahşedilir.

Sülale : Clan; Nedeni tartışılır bir şekilde benzer bir ikincil laneti paylaşan ve çoğunlukla kendilerini vampir yapan atalarını ortak bir paydaya kadar geri takip edebilen gruplar. 13 tane büyük sülale ve en az bir o kadar küçük sülale (bloodline) olduğu düşünülür.

Kuşak : Generation; Vampirlerin mistik potansiyellerinin ne kadar kudretli olduğunu belirleyen ve var sayılan ortak atadan ne kadar uzak olduğunu belirlediği düşünülen bir tanımlama. Ne kadar düşükse o kadar kudretli olunmasıyla birlikte, bu kudreti (ç)almak isteyenlerde o kadar çok olacaktır.

Disiplin : Discipline; Vampirlerin ölümsüzlük dışında sahip olduğu mistik güçlerin bütününe verilen isim.

Oyun İçi Bilgiler 

Öncelikle sülalelerin isimleri İstanbul kentindeki durumlarına daha uygun bir şekilde değiştirilmiştir. Ağ üzerinde bu sülaleler hakkında genel olarak bilinmesi gereken detaylar mevcut olsa da, en azından İstanbul ve çevresinde daha farklı bir geçmişleri mevcuttur. Bu detaylar ise beğendiğiniz, dahil olduğunuz sülaleye göre sizlere iletilecektir.

Merakınıza yenilip oyun sistemi/evreni ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz ve İngilizce biliyorsanız, Vampire: the Masquerade 20th Anniversary Edition aklınızdaki soruların çoğuna cevap verecektir. Kitaba DriveThruRPG’den ulaşabilirsiniz. Oyun ile ilgili çeşitli yabancı internet sitelerindeki rehberleri incelemek de hesaplı/daha az zaman alan bir seçenek elbette. 

Bunun yanı sıra, Frp.Net’teki Vampire: the Masquerade Rehberi de evren ile ilgili genel olarak bilgi sahibi olmak için güzel bir kaynak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir